مگا سیویل ساختمان
مگا سیویل ساختمان

الزام اجرایی شدن بهینه سازی انرژی در ساختمانها

به گزارش مگاسیویل، آیین امضای تفاهم‌نامه تسهیل همکاری میان گروه سرمایه‌گذاری مسکن و پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان (EEEB) به منظور طراحی و ساخت خانه‌های کم انرژی مطابق با آخرین ویرایش مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در سطح استان تهران، با حضور علی وطنی مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و مجری ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست، «نسیم شکاری» مدیر ملی پروژه، «روزبه ظهیری‌هاشمی» مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن، «سیدمسعود مروج‌جهرمی» معاون فناوری و مدیریت ساخت، «حنظله فندرسکی» معاون مالی و منابع انسانی، «شقایق یگانه» مدیر تحقیق و توسعه و «حمیدرضا عاشری» مدیر روابط عمومی هلدینگ و «علی شاه‌حیدری» مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مسکن تهران در محل پژوهشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

در این مراسم علی وطنی، مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و مجری ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست با بیان اینکه ایران از نظر دارا بودن و برخورداری از منابع انرژی تجدیدپذیر و غیره، مانند خورشیدی، آب، باد، ژئوماتیک و فسیلی (نفت و گاز) در جهان در رتبه نخست قرار دارد، افزود: باید در زمینه آموزش و به‌کارگیری نخبگان کشور در زمینه‌های گوناگون فنی به‌گونه‌ای عمل کنیم که او جذب بدنه نیروی انسانی داخل کشور شوند.

وطنی در ادامه با اشاره به موضوع تفاهم‌نامه همکاری با شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن و پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان (EEEB) به منظور طراحی و ساخت خانه‌های کم انرژی مطابق با آخرین ویرایش مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، تاکید کرد: این شرکت در حالی آمادگی خود برای اجرای مقررات جدید را اعلام کرده است که حتی نهاد‌های دولتی و غیردولتی عمومی مانند وزارت راه و شهرسازی و یا شهرداری‌ها به این حیطه وارد نشده‌اند و گروه سرمایه‌گذاری مسکن به عنوان نخستین شرکت، افتخار پیش‌رو بودن و پرچم‌داری در این عرصه را کسب می‌کند و حتم دارم که در این مسیر با عزمی راسخ همراه با ثبات قدم، مصمم به اجرای جدیدترین قوانین کشور است.

مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و مجری ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست (EEEB)، امضای این تفاهم‌نامه را نقطه عطفی در مسیر استفاده و بومی‌سازی جدیدترین و پیچیده‌ترین فناوری‌های حوزه ساخت‌وساز دانست و تاکید کرد: بر اساس اطلاعات این پروژه پایلوت، در آینده نزدیک کار‌های بزرگی انجام خواهد گرفت. به عبارت دیگر، باید از این تفاهم‌نامه و اجرای پایلوت طرح، اعداد و ارقام و تحلیل‌هایی را استخراج کنیم که زمینه‌ پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های دانشگاهی و طرح‌های فناورانه را فراهم کند.

فرهنگ حفاظت از منابع زیست‌محیطی را ترویج کنیم روزبه ظهیری‌هاشمی مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن نیز در این آیین گفت: بشر تقریباً بعد از انقلاب صنعتی و به‌ویژه در ۱۰۰ سال اخیر وارد رقابت سیری‌ناپذیر استفاده از تمامی منابع برای دست‌یابی به توسعه و رفاه شده که این اقدام منجر به نابودی محیط‌زیست و از دست رفتن منابع شده و این عطش، به غیر از نابودی، ثمری نداشته است که این حرکت باید اصلاح شود. او با تاکید بر ضرورت تغییر نگرش در نسل افزود: در گروه سرمایه‌گذاری مسکن اعتقاد داریم که مزیت نسبی ما، متراژ و توان‌مندی در تکنولوژی ساخت نیست، بلکه مزیت ما در الگوسازی و رعایت آخرین استاندارد‌ها در کیفیت ساخت است و در تمامی سال‌های فعالیت، به غیر از کمیت، به دنبال فرهنگ‌سازی بوده‌ایم.

ظهیری‌هاشمی با اشاره به عزم جدی برای الگوسازی و ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست و احداث ساختمان‌های پایدار در شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن، گفت: در این گروه، الگوسازی از اهمیت بالاتری نسبت به انبوه سازی برخوردار است و تلاش کرده‌ایم یک گام در راستای اعتلای این صنعت برداریم؛ اگرچه در صنعت ساختمان دیدگاه‌های سلب و کمیت‌گرایانه حاکم است، اما برای این‌که بتوانیم این تحول را به یک جریان همیشگی تبدیل کنیم، در مدت زمان دو سال گذشته، یک رویکرد پیوسته و یکپارچه را تحت عنوان ساختمان‌های پایدار دنبال کرده‌ایم.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به ضرورت نگاهی دوباره به احداث ساختمان‌ها و استفاده از راه‌کار‌ها و شیوه‌های سازگار با محیط زیست، ادامه داد: با تغییر پارادایم فعالیت گروه به تولید همراه با پایداری، همواره تلاش کرده‌ایم که از منابع و منافع کشور حفاظت کنیم. چراکه به عنوان مثال، عمر مفید ساختمان در جهان ۵۰ سال است، اما در ایران در خوشبینانه‌ترین حالت به ۲۵ سال می‌رسد که لازم است با جایگزینی کیفی‌سازی به جای کمی‌سازی این مشکل حل شود.

ظهیری‌هاشمی با بیان این‌که پایداری معیار‌های مختلفی دارد که می‌تواند به کاهش مصرف انرژی و پایداری منابع زیست محیطی تبدیل شود، ادامه داد: سعی کردیم در تمامی پروژه‌های در دست اقدام با یک نگاه فرآیندی و سیستماتیک جلوی هدررفت منابع انرژی را بگیریم. خوشبختانه این مسیر با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته و به عنوان یک باور مبنی بر این‌که «فتح بزرگ‌ترین قله‌ها با اولین گام‌ها شروع می‌شود» آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به پیش‌قدمی این گروه در استفاده از فناوری و تکنولوژی‌های نوین برای رفع چالش‌ها و مشکلات، ادامه داد: ما آمادگی داریم که در گام نخست اگر نیاز باشد، هزینه‌های بیشتری را برای ایجاد ساختمان پایدار صرف کنیم، این اقدام را انجام دهیم به شرطی که منافع آن را ذی‌نفعان و مشتریان در درازمدت احساس کنند که این امر به‌طور قطع به حفظ منابع و سرمایه‌های کشور کمک می‌کند و این موضوع با فرهنگ‌سازی و ترویج نهاد‌های فرهنگ‌ساز مانند معاونت علمی ترویج پیدا خواهد شد.

او با اشاره به آمادگی گروه سرمایه‌گذاری مسکن برای همکاری در حوزه‌های دیگر مانند استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و آب خاکستری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تاکید کرد: امیدوارم شاهد روزی باشیم که هیچ‌ کسی در صنعت ساختمان فعالیت نکند مگر آنکه الزام‌های اخلاقی برای پیاده‌سازی قوانین و رعایت آیین‌نامه‌ها را داشته باشد.

*****مگاسیویل سامانه جامع تخصصی مهندسین کشور******

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط