مگا سیویل ساختمان
مگا سیویل ساختمان

تفاوت کارشناس رسمی دادگستری و کارشناس رسمی قضاییه میدانید!!

همانطور که آگاه هستید داوری و قضاوت کار بسیار پرمسئولیت و دشواری است . قاضی موظف است با در نظر گرفتن جمیع شرایط مربوط به پرونده حکم عادلانه صادر کند . وی ممکن است در جریان بررسی پرونده با مواردی مواجه شود که برای واکاوی آن ها تخصص و تجربه لازم را نداشته باشد . در این شرایط چه راه حلی باید اتخاذ شود ؟

مسلما قانون راه حل منطقی برای حل این مسئله در نظر گرفته است . در نظام حقوقی ما اشخاصی با نام کارشناسان رسمی وجود دارند که در هنگام بروز چنین مشکلی قاضی پرونده را برای اظهار نظر تخصصی به آن ها ارجاع می دهد . این کارشناسان در حیطه تحصیلی خود دارای علم و تجربه کافی برای اظهار نظر تخصصی هستند .

دو مرجعی که می توانند صلاحیت کارشناسان رسمی را با برگزاری آزمون تایید کنند ، کانون کارشناسان رسمی دادگستری و مرکز کارشناسنان رسمی قوه قضاییه هستند . اما سوالی که ممکن است برای شما هم مطرح شده باشد این است که آزمون این دو نهاد چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند . در ادامه به مقایسه این دو آزمون می پردازیم .

کانون کارشناسان رسمی دادگستری و مرکز کارشناسان رسمی قوه قضاییه

در قانون محاکمات جزایی در سال 1290 برای اولین بار اصطلاح اهل خبره به کار برده شد و در سال 1317 با به تصویب رسیدن قانونی تحت عنوان قانون کارشناسان رسمی اداره امور کارشناسان زیر نظر اداره فنی دادگستری قرار گرفت .
از آنجایی که از همان ابتدا کارشناسان رسمی خواهان تشکیل یک سازمان مستقل بودند ، در سال 1358 مقرراتی تحت عنوان « لایحه قانون مربوط به استقلال کانون کارشناسان رسمی دادگستری » به تصویب شورای انقلاب اسلامی رسید . در این زمان کانون مستقلا شروع به کار کرد و از اداره فنی دادگستری جدا شد . در حال حاضر تقریبا 28 استان در کشور دارای کانون های مستقل هستند .

مرکز کارشناسان رسمی قوه قضاییه بر مبنای ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سال 1380 تاسیس شد ، یعنی تقریبا 20 سال از تاسیس آن می گذرد . این مرکز به علت تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی و حفظ حقوق آن ها ایجاد شد .

با اعطای این مجوز قانونی قوه قضاییه توانست تا نسبت به تایید صلاحیت کارشناسان رسمی قوه قضاییه اقدام کند . با توجه به آنکه ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه محدوده زمانی مشخصی را برای اجرای این قانون تعیین نکرده بود قوه قضاییه همچنان اقدام به جذب کارشناس رسمی می کند .

در ابتدا تنها کانون کارشناسان رسمی دادگستری اقدام به جذب کارشناس می کرد . از سال 1380 مرکز کارشناسان رسمی قوه قضاییه هم برای برگزاری این آزمون به موجب قانون صالح شناخته شد .

درست است که این آزمون ها توسط دو نهاد مجزا برگزار می شود اما ماهیت کار این کارشناسان به یک صورت می باشد . از نظر حقوق و مزایا هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و عنوان پروانه ای ( پروانه کارشناس رسمی دادگستری ) که نهایتا برای آن ها صادر می شود یکسان  است .

*******مگاسیویل سامانه جامع تخصصی مهندسین کشور********

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط