مگا سیویل ساختمان
مگا سیویل ساختمان

ساختمان فروم با معماری خلاقانه

در میان برج های جذاب و دیدنی هنگ کنگ در قسمت جنوبی شنزن چین یک ساختمان جالب  با زاویه ۱۵ درجه ساخته شده است؛ از سیستم هوشمند سود می‎برد و  با طراحی مدرن خود یکی از دیدنی‎های جهان به شمار می‎رود. این ساختمان اداری درجه یک، در قلب منطقه CBD هنگ‌کنگ است که نور خورشید از همه جهت‎ها به داخل آن می‌تابد.

نام این ساختمان کج و دیدنی، فروم (Forum) است که به سفارش سازمان هنگ‌کنگ‎لنَد  مرکز یکی از بانک‌های خصوصی و معروف هنگ‌کنگ ساخته شده است.

ساختمان جالب هنگ‌ کنگ ۵ طبقه دارد و مساحت آن ۴۵۰۱ مترمربع است و روی یک پارکینگ ماشین و ایستگاه اتوبوس قرارگرفته . ورودی بسیار بزرگ ساختمان از طریق میدانی است که در آن قرار دارد.برای ساخت حجم مکعبی ساختمان، به جای ساخت مکعبی معمولی، قطعه‎های مثلث‎شکل باریک و بلند را کنار هم قرار داده‎اند تا به حجم مورد نظر دست یابند. استفاده از ستون‌ها و تیر سقف‌های سنگین، موجب استحکام بیشتر این ساختمان شده است.

 

این ساختمان تماشایی یک مکعب شیشه‎ای است که برای طراحی آن از سنگ‌های گران‌بها و الماس الهام گرفته شده و یکی از گوشه‌های آن تحت زاویه ۱۵ درجه کج شده است. ساختمان جالب هنگ‌ کنگ، بین پارک مجسمه‌های سنگی، فضای سبز و میدان و خیابان، هماهنگی و هارمونی بی‎نظیری ایجاد کرده است.

 

دلیل ایجاد زوایه ۱۵ درجه در ساختمان جالب هنگ‌ کنگ

یکی از مشکلاتی که در اجرای سیستم‌های هوشمند وجود دارد و  تیم معماری با آن مواجه شد؛ این بود که درحالی‌که ساختمان کج می‌شود، کف طبقات باید هم‎سطح باشد؛ به همین دلیل شیب ۱۵ درجه ایجاد شد. این مقدار شیب به سازندگان اجازه می‌داد تا اولین لایه از میله‌های شیشه‌ای را به‎طور دقیق و موازی با وجه‌های مکعب قرار دهند و بعد لایه دوم که اریب است؛ روی خطوط افقی کناره‌های طبقه‌های واقعی بنا قرار بگیرند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط