مگا سیویل ساختمان
مگا سیویل ساختمان

قوانین مربوط به آسانسور در آپارتمان‌ها

افزایش جمعیت در دهه گذشته در کنار مهاجرت به شهرهای بزرگ بر زندگی انسان در این شهرها تاثیر بسیاری گذاشته است. زندگی از خانه‌های حیاط دار و ساختمان‌های یک یا حداکثر دو طبقه به برج‌های سربه‌فلک‌ کشیده تغییر کرده‌است. از مهم‌ترین لوازمی که زندگی در این ساختمان‌ها را میسر می‌کند آسانسور است، که گاهی سبب اختلافاتی بین اهالی ساختمان می‌شود. در اینجا  به بررسی قوانین مربوط به آسانسور در آپارتمان‌ها می‌پردازیم.

اختلافات مربوط به آسانسور شامل چه مواردی می‌شود؟

  • اجازه نصب آسانسور
  • پرداخت هزینه‌های نصب و تعمیر آسانسور
  • پرداخت هزینه سرویس و نگهداری آسانسور
  • مقررات و آداب استفاده از آسانسور

هزینه نصب آسانسور با چه طبقاتی است؟

قوانین نظام مهندسی سازندگان را موظف می‌کند که برای ساختمان‌های بیش از ۴ طبقه آسانسور نصب کنند. در آپارتمان‌های کمتر از ۴ طبقه الزامی وجود ندارد مگر اینکه خود ساکنان و اهالی آپارتمان تصمیم به این کار داشته باشند و توافق کنند. بنا به قانون تملک آپارتمان‌ها اگر در ساختمان سه‌طبقه یا چهارطبقه، مالکین طبقات بالا قصد نصب آسانسور داشته باشند و مکانی هم برای تعبیه آسانسور از پیش تعیین شده باشد، در صورت مخالفت ساکنین طبقه اول و طبقه همکف می‌توانند برای نصب آسانسور اقدام کنند. طبق ماده چهارم قانون تملک آپارتمان‌ها، اگر مجموع مساحت طبقات بالایی از مساحت واحد طبقه اول و همکف بیشتر باشد، سایر مالکین می‌توانند به صورت قانونی حق‌السهم نصب آسانسور را به همراه خسارات احتمالی از مالکین معترض دریافت کنند.

هزینه سرویس و نگهداری آسانسور با کیست؟

آسانسور وسیله حساسی است که در صورت بی‌توجهی به هشدارها و مشکلاتش امکان رخداد حادثه وجود دارد. به همین دلیل بررسی دائمی و منظم آسانسور در آپارتمان‌ها مسئله‌ای ضروری است. بررسی وضعیت آسانسور باید به صورت منظم و ماهانه انجام شود. مالکان ساختمان یا مدیر ساختمان وظیفه دارند ماهانه یک‌بار تمام قطعات آسانسور را مورد بررسی قرار دهند.

 

 

آیا عدم استفاده واحد از آسانسور دلیلی بر پرداخت نکردن شارژ است؟

طبق ماده چهارم قانون تملک آپارتمان‌ها و قوانین مربوط به آسانسور، پرداخت شارژ هر واحد در هر ماه الزامی و استفاده یا عدم استفاده از آن هیچ تاثیری بر پرداخت شارژ ماهانه ندارد.

شارژ ماهانه آسانسور چگونه تعیین می‌شود؟

بنا به قوانین مربوط به آسانسور در قانون تملک آپارتمان‌ها شارژ ماهیانه می‌تواند به دو روش تعیین شود:

  • روش قانونی: بر اساس آن پرداخت شارژ برای همه یکسان است.
  • روش قراردادی: بر اساس آن ساکنین با برگزاری جلسه‌ای، قوانینی را میان خود وضع می‌کنند، مانند نصف کردن شارژ مربوط به آسانسور طبقات اول و همکف.

وظایف مدیر ساختمان در قوانین آسانسور چیست؟

یکی از وظایف مدیر ساختمان بیمه کردن تمام بخش‌های ساختمان در مقابل خطرات است. بر اساس ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها، سهم هر یک از واحدها از حق بیمه توسط مدیر ساختمان و متناسب با متراژ هر واحد تعیین می‌شود. بعد از تعیین سهم هر واحد، مدیر ساختمان باید برای جمع‌آوری شارژهای ماهیانه و هزینه‌ها اقدام کند که هزینه‌‌های مربوط به آسانسور نیز در این دسته جای می‌گیرد.

درصورت خسارت به آسانسور چه کسی مسئول است؟

در صورتی که ساکنین یکی از واحدها خسارتی به آسانسور یا هریک از اموال ساختمان که برای استفاده همگان قرار داده شده وارد کند، آن واحد موظف به جبران خسارت وارده بر اساس تصمیم مدیر ساختمان و قانون آسانسور در ساختمان‌هاست. همچنین اگر خسارت واردشده از سوی شخصی باشد که در ساختمان ساکن نیست، واحدی که با آن شخص ارتباط دارد موظف به پرداخت خسارت است.

قانون حمل بار با آسانسور

اگر آسانسوری برای حمل بار تعبیه نشده باشد نباید برای این کار مورد استفاده قرار گیرد. طبق قانون، اثاث‌کشی با آسانسور نفربر ممنوع است و ممکن است خساراتی را چه به صورت آنی و چه در دراز مدت بر این وسیله عمومی وارد کند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط