مگا سیویل ساختمان
مگا سیویل ساختمان

چرایی افزایش دوباره قیمت سیمان

به گزارش مگاسیویل، بهانه‌های گرانی محصولات و کالا‌های تولید داخل امروز به جایی رسیده که افسار کنترل بازار را از دست متولیان خارج کرده و تنها مصرف کننده نهایی باید تاوان آن را بپردازد.

نرخ تیرآهن، سیمان، گچ و سایر اقلام مورد نیاز ساخت و ساز بدون هیچ نظارتی در حال صعود است و مردم برای هر متر یک چهاردیواری باید هزینه‌های گزافی را بپردازند. سیمان به عنوان یکی از مصالح ضروری ساخت و ساز و نیز پروژه‌های عمرانی در سال جاری با فراز و فرود‌هایی روبرو شد که نتیجه آن گرانی این محصول برای مردم بود.

اواخر آبان ماه بر اساس اعلام شرکت‌های تولید کننده سیمان که در بازار سرمایه فعالیت دارند و البته بر اساس اطلاعیه‌ای که در سامانه کدال نیز درج شده است، انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با افزایش ۱۰ درصدی هر کیسه سیمان تیپ ۲ موافقت کرده است که بر اساس این مجوز، نرخ هر بسته سیمان پاکتی از ۲۹ هزار و ۷۹۰ تومان به ۳۳ هزار و ۷۹۰ تومان افزایش یافت. این در حالی است که هنوز از این افزایش قیمت سیمان پاکتی ۲ ماه نمی‌گذرد که دوباره قیمت سیمان پاکتی طی روزهای اخیر افزایش یافت؛ هرچند در همان زمان هم زمزمه افزایش قیمت سیمان طبق توافقی که با وزارت صمت صورت گرفته بود، شنیده می‌شد.

مجوز افزایش قیمت سیمان صادر شد؟ تولیدکنندگان سیمان مدعی بودند وعده افزایش قیمت مجدد در نیمه دوم سال جاری را از مسئولان وزارت صمت گرفته اند. در حال حاضر قیمت هر کیسه سیمان درب کارخانه ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان است. قیمت هر کیسه نیز برای مصرف‌کننده ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده است، اما عامل فروش در بازار مصرف هر کیسه را ۲۹ هزار تومان می‌فروشد که این موضوع باعث نگرانی مصرف کننده نهایی شده است چراکه نرخ خرید با قیمت مصوب روی هر کیسه بیش از ۱۰ هزار تومان تفاوت دارد!

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درباره گرانی مجدد سیمان در سال جاری گفت: در آبان ماه سال جاری کرایه حمل و نقل حدود ۳۲ درصد افزایش یافت واین اثر مستقیم برروی قیمت تمام شده سیمان برای مشتری خواهد داشت. دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ادامه داد: افزایش هزینه‌هایی همچون کرایه حمل و نقل از درب کارخانه به سمت مراکز توزیع قطعاً بر قیمت خرده فروشی این محصول تأثیرگذار است.

گمانه‌زنی دیگری که دلیلی بر افزایش قیمت سیمان است، شاید تفاوت نرخ سوخت مایع و گاز بوده که موجب شده این روز‌ها قیمت سیمان دوباره افزایش یابد. ۷۷ کارخانه سیمان در کشور فعال هستند که نیاز به سوخت مصرفی برای تولید دارند؛ شیخان در این خصوص چنین توضیح داد: چند روزی است گاز بیشتر کارخانه‌ها قطع شده و زمانی که گاز را قطع می‌کنند باید مازوت بدهند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط